seyedrezabazyar>

مشاورین کرمان

++این مطلب توسط احسان افشارمنش تهیه و نشر گردیده است++
مشترک روزنامه مشاورین شوید
پس از تکمیل فرآیند ثبت نام، ایمیل دریافتی را تایید نمایید.
یادداشت سردبیر

زکات علم، نشر آن است!

دوستان و همراهان وبسایت مشاورین :

کلام آغازین را از مدیریت محترم وبلاگ بیان وام می گیرم; هر وبلاگ می تواند پایگاهی برای نشر علم و دانش باشد. بهره برداری علمی از وبلاگ ها نقش بسزایی در تولید محتوای مفید فارسی در اینترنت خواهد داشت. انتشار جزوات و متون درسی، یافته های تحقیقی و مقالات علمی از جمله کاربردهای علمی قابل تصور برای ,بلاگ ها است.همچنین وبلاگ نویسی یکی از موثرترین شیوه های نوین اطلاع رسانی است و در جهان کم نیستند وبلاگ هایی که با رسانه های رسمی خبری رقابت می کنند. فراموش نکنیم که زکات علم نشر آن است و برای سهیم کردن دیگران در آنچه کسب کرده ایم لحظه‌ای نباید درنگ کنیم.

طرح تحول بنیادین که سال های تحصیلی  کنونی آغازی عملی بر تئوری مطرح شدۀ آن به شمار می‌آید ما را برآن داشت تا همسو با این تحول عظیم در عرصۀ تعلیم و تربیت دانش‌آموزان این مرز و بوم گام برداریم و نشریه‌ای داخلی تهیه و انتشار دهیم و از این طریق هم‌قدم با دیگر همکاران در این راه دشوار حرکتی رو به جلو داشته باشیم. نظام آموزشی جدید که از آن با نام «شش،سه،سه» یاد می‌شود تنها یک نام و تقسیم بندی صرف نیست و از همین ابتدای امر با بحرانی که برای تامین مدرس مقطع ابتدایی و اختلالی که در ساعات تدریس همکاران مقطع راهنمایی ایجاد کرده خود حاکی از نیازمندی ما به برنامه‌ریزی‌های بیشتر در این زمینه می‌باشد.

سال تحصیلی 92-91 برگی مهم در کتاب تاریخ آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌گردد و آغازی بر این تحول  .نظام آموزشی جدید ظرفیت‌های بالقوۀ زیادی برای پیشرفت و اعتلای سطح کیفی آموزش در ایران را دارا است و این موضوع را می‌توان از مشاهدۀ پیشرفت کشورهای دیگری که مدل آموزشی مشابه ما را تجربه می‌کنند برداشت کرد. پیشتر طرح های جزئی و کلی دیگری را در این زمینه امتحان کرده‌ایم. برای نمونه نظام ترمی واحدی را همگی به خاطر داریم که پس از مدتی بدلیل مشکلات عدیده‌ای که ایجاد کرد به راحتی کنار گذارده شد. در پایان باید خاطرنشان کنم که اگر تمایل داشته باشیم سند تحول بنیادین سند افتخار آموزش و پرورش باشد نیاز به همکاری جمعی در این زمینه خواهد بود و برهیچ‌کس پوشیده نیست که در صورت عدم همکاری جمعی، با نواقص نظام قدیم که طرح جدید از لحاظ تقسیم‌بندی پایه‌ها به آن شباهت دارد برخورد خواهیم کرد. 

                                                                                       

احسان افشارمنش
آخرین نظرات

با هنرستان های هنرهای زیبا آشنا شوید

شنبه, ۲۲ آبان ۱۳۹۵، ۱۱:۰۴ ق.ظ

هنرستان های هنرهای زیبا وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با پیشینه ای طولانی و سابقه ای درخشان در تربیت هنرمندان نامی سال هاست که مشغول فعالیتند. همه ساله به منظور جذب هنرجویان شایسته و علاقمند به ادامه تحصیل در رشته های هنری هنرستان های هنرهای زیبا، فراهم ساختن زمینه لازم به منظور تربیت هنرمندان متعهد و ارتقای سطح فرهنگ عمومی و آموزش رشته های مختلف هنری و نیز فراهم ساختن بسترهای لازم در هنرجویان برای ادامه تحصیل در مراکز آموزش عالی آزمونی در رشته های گرافیک، نقاشی، صنایع دستی، نمایش، سینما،پویانمایی و موسیقی در این هنرستان ها برگزار می گردد. شهر کرمان دارای 4رشته گرافیک، نمایش، سینما و پویانمایی برای پسران است.


اما اطلاعات مهم در مورد این هنرستان ها:

هنرستان های هنرهای زیبا وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با پیشینه ای طولانی و سابقه ای درخشان در تربیت هنرمندان نامی سال هاست که مشغول فعالیتند. همه ساله به منظور جذب هنرجویان شایسته و علاقمند به ادامه تحصیل در رشته های هنری هنرستان های هنرهای زیبا، فراهم ساختن زمینه لازم به منظور تربیت هنرمندان متعهد و ارتقای سطح فرهنگ عمومی و آموزش رشته های مختلف هنری و نیز فراهم ساختن بسترهای لازم در هنرجویان برای ادامه تحصیل در مراکز آموزش عالی آزمونی در رشته های گرافیک، نقاشی، صنایع دستی، نمایش، سینما،پویانمایی و موسیقی در این هنرستان ها برگزار می گردد.


 


علاقمندان به شرکت در ازمون ورودی هنرستان ها و ادامه تحصیل در رشته های هنری در صورت دارا بودن شرایط زیر می توانند در این آزمون ثبت نام کنند:


·         سلامت جسمانی در حدی که هنرجو بتواند تمرین ها و امور آموزشی را با توجه به رشته تحصیلی انجام دهد.


·         دارا بودن شرایط تحصیلی در شاخه فنی و حرفه ای


·         دارا بودن مدرک قبولی ششم ابتدایی برای متقاضیان شرکت در آزمون موسیقی


·         دارا بودن مدرک سوم راهنمایی برای متقاضیان شرکت در آزمون ورودی رشته های تجسمی، سینما و پویا نمایی


·         دارندگان مدرک قبولی اول متوسطه به استثنا رشته موسیقی در صورت قبولی در آزمون ورودی (نظری، عملی) از پایه دوم متوسطه ادامه تحصیل خواهد داد.


·         شرکت کنندگان در آزمون ورودی رشته موسیقی می بایست دارای توانایی بالقوه در تشخیص صداها از لحاظ شنوایی و درک ریتم باشد، همچنین این افراد می بایست با تئوری موسیقی، سلفژ آشنا باشند. داوطلبانی که در نواختن یک ساز مصوب عملی برای دوره متوسطه مهارت داشته باشند از امتیاز ویژه ای در پذیرش برخوردار می گردند.


·         شرکت کنندگان در آزمون ورودی رشته نمایش می بایست تا حدودی با حرکت و بیان آشنا باشند، و خلاقیت و توانایی اجرای چند اتود ساده کوتاه در سطح کتاب هنر دوره راهنمایی دارا باشند.


·         شرکت کنندگان در آزمون ورودی رشته سینما  می بایست با بازیگری و درک تصویر تا حدودی آشنا  باشند، و خلاقیت و توانایی روایت پیوسته یک قصه کوتاه را از طریق تصویر در سطح کتاب های هنر دوره راهنمایی دارا باشند.


·         شرکت کنندگان در آزمون ورودی رشته نقاشی و گرافیک می بایست با مفاهیم پایه ای هنر، خلاقیت تصویری، خوشنویسی و طراحی در سطح کتاب هنر دوره راهنمایی آشنا باشند.


·         شرکت کنندگان در رشته پویانمایی (انیمیشن) می بایست با خلاقیت هنری، درک تصویر و طراحی تا حدودی آشنا باشند.


 


 تاریخ برگزاری آزمون

آزمون ورودی هنرستان ها در دو بخش نظری و عملی در تیرماه برگزار می گردد.


 


آشنایی با رشته های موجود در  هنرستان های هنرهای زیبا


رشته گرافیک

تعریف :

گرافیک یا ارتباط تصویری پیامی است که به نیت چاپ و تکثیر انجام می گیرد، که در قالب انواع اعلان های دیواری، پوستر، تابلاو های تبلیغاتی، انواع علائم و نشانه ها، تبلیغات تلویزیونی و ... مشاهده می شود.


دروس تخصصی رشته گرافیک: مبانی هنرهای تجسمی، تاریخ هنر ایران، کارگاه چاپ دستی، خوشنویسی، عکاسی، تاریخ هنر جهان، کارگاه گرافیک، مبانی تصویر سازی، علم مناظر و مرایا، مبانی و کاربرد رایانه، پایه و اصول صفحه آرایی، خط در گرافیک، طراحی

آینده شغلی رشته گرافیک


فعالیت در کلیه مشاغل مرتبط با تبلیغات

تصویرسازی کتاب های درسی کودکان ....

صفحه آرایی کتاب و مجلات

عکاسی

دستیاری استادان رشته ارتباطات تصویری

 

 

رشته نمایش

تعریف :

نمایش هنری است که زندگی آدمیان را روی صحنه بازآفرینی می کند و آنچه را که آزمون و خطایش در زندگی طبیعی گران تمام می شود در صحنه نمایش به آسانی تجربه می شود.

دروس تخصصی رشته نمایش: آشنایی با ادبیات کهن ایران و جهان، تاریخ هنر جهان، طراحی، مبانی هنرهای تجسمی، اصول و مبانی نمایشنامه نویسی، خواندن و تحلیل نمایشنامه، اصول و مبانی بازیگری و کارگردانی، اصول و مبانی نمایش عروسکی، آشنایی با موسیقی، تاریخ هنر ایران، اصول و مبانی ماسک و گریم، اصول و مبانی طراحی صحنه، کارگاه نمایش، تاریخ نمایش


آینده شغلی رشته نمایش


کارگردان تئاتر صحنه ای و تئاتر تلویزیونی

کارشناس نمایش در مراکز فرهنگی هنری

بازیگری تئاتر، سینما، نمایش

دستیار کارگردان تئاتر و سینما

صحنه آرا

نمایشنامه نویسی

 


رشته نقاشی

تعریف :


یکی از رشته های مناسب برای پرورش استعدادها، توانائی ها و خلاقیت های انسانی رشته نقاشی است که فرد می تواند با استفاده از روش ها و مکتب های هنری به خلق آثارارزشمند بپردازد. 

این هنر وسیله مناسبی برای اشاعه فرهنگ و ارتباط ملت ها بوده و مفاهیم زیبایی که درک و توصیف آن با الفاظ امکان پذیر نیست را به کمک این رشته در معرض دید قرار می دهد. 

دروس تخصصی رشته نقاشی: طراحی، مبانی هنرهای تجسمی، تاریخ هنر جهان، کارگاه چاپ دستی، عکاسی، آشنایی با هنرهای تجسمی، مبانی و کاربرد رایانه، تاریخ هنر ایران، آشنایی با مکاتب نقاشی، حجم سازی، کارگاه رنگ در نقاشی، علم مناظر و مرایا


آینده شغلی رشته نقاشی


دستیاری استادان رشته نقاشی 

نقاشی پوسترهای سینمایی 

اجرای کارهای تبلیغاتی 

نقاشی بر روی پارچه ، سفال و ... 

کار در کارگاه صنایع دستی 

فعالیت در زمینه چاپ بر روی اجسام مختلف 

فعالیت هنری و ارائه آثار نقاشی در نمایشگاهها 

فعالیت در زمینه نقاشی دیواری ( رنگ روغن ، نقش برجسته و ...) 

طراحی صحنه های پس زمینه نمایش عروسکی و نمایش صحنه های پس زمینه تئائر 

فعالیت های هنری در زمینه ی آب رنگ ، آب مرکب ، پاستل ، گواش ، رنگ روغن و ... رشته  صنایع دستی

تعریف :

از  پیوند فکر و دست بشر صنعتی به نام صنایع دستی پدید آمده و این خلاقیت امروزه در بسیاری از آثار چوبی، فلزی وگلی قابل مشاهده و درک است. 


دروس تخصصی رشته صنایع دستی: آشنایی با صنایع دستی ایران، طراحی، مبانی هنرهای تجسمی، تاریخ هنر ایران، رسم فنی، کارگاه طراحی نقوش سنتی، هندسه نقوش، حجم سازی، خوشنویسی، عکاسی، تارخ هنر جهان، کارگاه نگار گری، کارگاه صنایع دستی


آینده شغلی رشته صنایع دستی


فعالیت در کارگاههای تولیدی صنایع دستی 

راه اندازی کارگاه های تولیدی صنایع دستی 

فعالیت در کارگاه نگارگری 

کارگاه ساخت انواع ظروف سفال و نقش روی آن 

مدیریت نمایشگاهها ، موزه ها و کارگاه های هنری

بافت قالی ها ، زیراندازها و پارچه های منقوش زربفت 

فعالیت در کارگاه های تولید لعاب برای سفال و کاشی 

طراحی نقوش سنتی برای زمینه های مختلف صنایع دستی 

کارگاه ساخت انواع ظروف فلزکاری ، قلمزنی و نقش روی آن 

طراحی ، تولید و کنترل صنایع دستی ( سفال – قلمزنی- فرش


 


رشته سینما

تعریف :

سینما یا همان هنر هفتم هنری است مبتنی بر ضبط تصویر حوادث با ترکیب خاص و عرضه ی توأم با صدا که با طرح مفاهیم بسیار متنوع، تجلی ویژه ای در