seyedrezabazyar>

مشاورین کرمان

++این مطلب توسط احسان افشارمنش تهیه و نشر گردیده است++
مشترک روزنامه مشاورین شوید
پس از تکمیل فرآیند ثبت نام، ایمیل دریافتی را تایید نمایید.
یادداشت سردبیر

زکات علم، نشر آن است!

دوستان و همراهان وبسایت مشاورین :

کلام آغازین را از مدیریت محترم وبلاگ بیان وام می گیرم; هر وبلاگ می تواند پایگاهی برای نشر علم و دانش باشد. بهره برداری علمی از وبلاگ ها نقش بسزایی در تولید محتوای مفید فارسی در اینترنت خواهد داشت. انتشار جزوات و متون درسی، یافته های تحقیقی و مقالات علمی از جمله کاربردهای علمی قابل تصور برای ,بلاگ ها است.همچنین وبلاگ نویسی یکی از موثرترین شیوه های نوین اطلاع رسانی است و در جهان کم نیستند وبلاگ هایی که با رسانه های رسمی خبری رقابت می کنند. فراموش نکنیم که زکات علم نشر آن است و برای سهیم کردن دیگران در آنچه کسب کرده ایم لحظه‌ای نباید درنگ کنیم.

طرح تحول بنیادین که سال های تحصیلی  کنونی آغازی عملی بر تئوری مطرح شدۀ آن به شمار می‌آید ما را برآن داشت تا همسو با این تحول عظیم در عرصۀ تعلیم و تربیت دانش‌آموزان این مرز و بوم گام برداریم و نشریه‌ای داخلی تهیه و انتشار دهیم و از این طریق هم‌قدم با دیگر همکاران در این راه دشوار حرکتی رو به جلو داشته باشیم. نظام آموزشی جدید که از آن با نام «شش،سه،سه» یاد می‌شود تنها یک نام و تقسیم بندی صرف نیست و از همین ابتدای امر با بحرانی که برای تامین مدرس مقطع ابتدایی و اختلالی که در ساعات تدریس همکاران مقطع راهنمایی ایجاد کرده خود حاکی از نیازمندی ما به برنامه‌ریزی‌های بیشتر در این زمینه می‌باشد.

سال تحصیلی 92-91 برگی مهم در کتاب تاریخ آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌گردد و آغازی بر این تحول  .نظام آموزشی جدید ظرفیت‌های بالقوۀ زیادی برای پیشرفت و اعتلای سطح کیفی آموزش در ایران را دارا است و این موضوع را می‌توان از مشاهدۀ پیشرفت کشورهای دیگری که مدل آموزشی مشابه ما را تجربه می‌کنند برداشت کرد. پیشتر طرح های جزئی و کلی دیگری را در این زمینه امتحان کرده‌ایم. برای نمونه نظام ترمی واحدی را همگی به خاطر داریم که پس از مدتی بدلیل مشکلات عدیده‌ای که ایجاد کرد به راحتی کنار گذارده شد. در پایان باید خاطرنشان کنم که اگر تمایل داشته باشیم سند تحول بنیادین سند افتخار آموزش و پرورش باشد نیاز به همکاری جمعی در این زمینه خواهد بود و برهیچ‌کس پوشیده نیست که در صورت عدم همکاری جمعی، با نواقص نظام قدیم که طرح جدید از لحاظ تقسیم‌بندی پایه‌ها به آن شباهت دارد برخورد خواهیم کرد. 

                                                                                       

احسان افشارمنش
آخرین نظرات

زمان خود را در تابستان مدیریت کنید

يكشنبه, ۳۰ خرداد ۱۳۹۵، ۰۵:۵۴ ب.ظ

تابستان در راه است و با شیوه مطالعه جدید، عقربه ها در دستان شماست!                                  

یکی از مشکلاتی که همه دانش‌آموزان در دوران تحصیلی خود با آن مواجه هستند، نداشتن زمان مناسب و کافی برای انجام فعالیت‌های روزانه است و به همین دلیل مدیریت زمان و تنظیم وقت یکی از مهارت‌هایی است که دانش‌آموزان برای رسید‌ن به موفقیت حتما باید به آن توجه کنند. مدیریت زمان مجموعه‌ای از مهارت‌هایی است که به استفاده موثر از زمان منجر شده و در واقع روشی جهت کنترل زمان است و می‌توان از آن در خانه، مدرسه و حتی کلاس درس استفاده کرد.                   

فواید مدیریت زمان برای دانش‌آموزان

مدیریت زمان باعث می‌گردد شناخت بهتری نسبت به کارهای وابسته به یکدیگر و اولویت‌بندی کارها به‌دست آوریم.

با استفاه از مدیریت زمان فرصت‌های بیشتری برای خلاق بودن و استفاده مناسب از زمان به‌دست می‌آوریم.

رعایت اصول مدیریت زمان باعث کاهش استرس و اضطراب به خصوص در ایام امتحانات می‌شود.

با استفاده از مدیریت زمان می‌توانیم مهارت‌های فردی مثل تصمیم‌گیری و حل مساله را در خود ایجاد نماییم.

با مدیریت زمان اوقات فراغت بیشتری به دست می‌آوریم تا بتوانیم وقت بیشتری را به امور دیگر اختصاص دهیم.

مراحل مدیریت زمان

برای این‌که بتوانید اوقات خود را به درستی مدیریت کنید باید مراحل زیر را انجام دهید:


مرحله اول: تعیین هدف

این یک مرحله فردی و شخصی در مدیریت زمان است. شما حتما وظایف زیادی دارید که باید در زمان خود با موفقیت به اتمام برسانید. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید تعیین اهداف و اطمینان از تلاش برای رسیدن به آن هدف است.

اهداف از نظر زمانی به سه دسته تقسیم می‌شوند: 

اهداف کوتاه مدت: مثل تهیه یک تحقیق علمی یا موفقیت در آزمون کلاسی

اهداف میان مدت: کسب مدال و رتبه خوب در پایان سال تحصیلی 

اهداف بلند مدت: انتخاب آینده شغلی یا رشته تحصیلی در دانشگاه 

مهم این است که مشخص کردن هدف‌ها به ما کمک کند تا کارهای خود را بررسی کنیم و به این سوال پاسخ دهیم که آیا انجام این کارها در راستای رسیدن به اهداف ما هست یا خیر؟ اگر پاسخ شما منفی بود، به این معناست که یا باید اهداف‌تان را تغییر دهید و یا فعالیت‌های‌تان را با اهداف‌تان منطبق کنید.


مرحله دوم: تهیه لیستی از فعالیت‌ها و کارهای خود

در این مرحله، چگونگی استفاده از وقت در فعالیت‌های فردی مورد تحلیل قرار می‌گیرد. برنامه‌ها و فعالیت‌های هر فرد باید با اهداف او تناسب داشته باشد. از سوی دیگر هر دانش‌آموز فعالیت‌های جانبی و عادات خاص خود را دارد که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت. بنابراین، با توجه به موارد فوق، فهرستی از فعالیت‌های خود را مشخص کنید.


مرحله سوم: اولویت‌گذاری فعالیت‌ها

برای این‌که فعالیت‌های خود را برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی کنید، ابتدا باید درجه اهمیت و فوریت کارهای خود را مشخص کنید. این کار در روزهایی که کارهای زیادی برای انجام دارید، ارزش خود را آشکار می‌سازد. سعی کنید در چنین روزهایی، اولویت‌ها را از قبل معین کنید و به انجام آن‌ها بپردازید. هیچگاه برای انجام همه کارها وقت کافی وجود ندارد، ولی همیشه برای انجام مهم‌ترین کارها وقت کافی وجود دارد. یک دانش‌آموز موفق سعی می‌کند با تنظیم وقت و برنامه‌ریزی مناسب ابتدا بهترین زمان خود را به انجام امور اصلی اختصاص داده و سایر اوقات را صرف بقیه اولویت‌ها کند.


مرحله چهارم: برنامه‌ریزی و انجام  فعالیت‌ها 

قبل از برنامه‌ریزی برای هر کاری اطلاعات مورد نیاز را به دقت جمع‌آوری کنید‌: یک ضرب المثل می گوید‌: «اگر می‌خواهید در 6 ساعت یک درخت را ببرید، باید 5 ساعت وقت، صرف تیز کردن تبر خود کنید. » بدون داشتن اطلاعات و تدارک زمینه‌های لازم، اقدام به کار اشتباه است؛ زیرا این امر می‌تواند مانع پیشرفت در کار شده و حتی آن کار را  با شکست مواجه سازد و موجب بروز ناامیدی از ادامه کار گردد.


نکته های مهم برای مدیریت زمان 

برای برنامه‌ریزی موثر در وقت خود، زمان بگذارید. 

اهداف‌تان را مشخص ساخته و آن‌ها را بنویسید. 

در زمان‌بندی روزانه کارهای خود، ابتدا مهم‌ترین کارها را نجام دهید.

هرگاه شروع به انجام کاری کردید سعی کنید بدون وقفه آن را به پایان برسانید. 

به خود و اولویت‌بندی که انجام داده‌اید، اعتماد داشته باشید.

 • احسان افشارمنش

برنامه ریزی

مدیریت زمان

نظرات (۱)

 • یحیی پروین
 • خوشحالم که مطالب شما رو میبینم

  امیدوارم که به وب ما هم یه سرکی بکشین :)

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید: