seyedrezabazyar>

مشاورین کرمان

++این مطلب توسط احسان افشارمنش تهیه و نشر گردیده است++
مشترک روزنامه مشاورین شوید
پس از تکمیل فرآیند ثبت نام، ایمیل دریافتی را تایید نمایید.
یادداشت سردبیر

زکات علم، نشر آن است!

دوستان و همراهان وبسایت مشاورین :

کلام آغازین را از مدیریت محترم وبلاگ بیان وام می گیرم; هر وبلاگ می تواند پایگاهی برای نشر علم و دانش باشد. بهره برداری علمی از وبلاگ ها نقش بسزایی در تولید محتوای مفید فارسی در اینترنت خواهد داشت. انتشار جزوات و متون درسی، یافته های تحقیقی و مقالات علمی از جمله کاربردهای علمی قابل تصور برای ,بلاگ ها است.همچنین وبلاگ نویسی یکی از موثرترین شیوه های نوین اطلاع رسانی است و در جهان کم نیستند وبلاگ هایی که با رسانه های رسمی خبری رقابت می کنند. فراموش نکنیم که زکات علم نشر آن است و برای سهیم کردن دیگران در آنچه کسب کرده ایم لحظه‌ای نباید درنگ کنیم.

طرح تحول بنیادین که سال های تحصیلی  کنونی آغازی عملی بر تئوری مطرح شدۀ آن به شمار می‌آید ما را برآن داشت تا همسو با این تحول عظیم در عرصۀ تعلیم و تربیت دانش‌آموزان این مرز و بوم گام برداریم و نشریه‌ای داخلی تهیه و انتشار دهیم و از این طریق هم‌قدم با دیگر همکاران در این راه دشوار حرکتی رو به جلو داشته باشیم. نظام آموزشی جدید که از آن با نام «شش،سه،سه» یاد می‌شود تنها یک نام و تقسیم بندی صرف نیست و از همین ابتدای امر با بحرانی که برای تامین مدرس مقطع ابتدایی و اختلالی که در ساعات تدریس همکاران مقطع راهنمایی ایجاد کرده خود حاکی از نیازمندی ما به برنامه‌ریزی‌های بیشتر در این زمینه می‌باشد.

سال تحصیلی 92-91 برگی مهم در کتاب تاریخ آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌گردد و آغازی بر این تحول  .نظام آموزشی جدید ظرفیت‌های بالقوۀ زیادی برای پیشرفت و اعتلای سطح کیفی آموزش در ایران را دارا است و این موضوع را می‌توان از مشاهدۀ پیشرفت کشورهای دیگری که مدل آموزشی مشابه ما را تجربه می‌کنند برداشت کرد. پیشتر طرح های جزئی و کلی دیگری را در این زمینه امتحان کرده‌ایم. برای نمونه نظام ترمی واحدی را همگی به خاطر داریم که پس از مدتی بدلیل مشکلات عدیده‌ای که ایجاد کرد به راحتی کنار گذارده شد. در پایان باید خاطرنشان کنم که اگر تمایل داشته باشیم سند تحول بنیادین سند افتخار آموزش و پرورش باشد نیاز به همکاری جمعی در این زمینه خواهد بود و برهیچ‌کس پوشیده نیست که در صورت عدم همکاری جمعی، با نواقص نظام قدیم که طرح جدید از لحاظ تقسیم‌بندی پایه‌ها به آن شباهت دارد برخورد خواهیم کرد. 

                                                                                       

احسان افشارمنش
آخرین نظرات

اگر امتحانات فکرتو مشغول کرده...

پنجشنبه, ۹ ارديبهشت ۱۳۹۵، ۰۹:۴۷ ق.ظ

صحبت از امتحان که به میان می‌آید، بسیاری از دانش‌آموزان فقط استرس و اضطراب آن را به یاد می‌آورند. ولی اگر امتحان‌ها را یک ابزار آموزش و سنجش بدانیم، می‌بینیم که امتحان خیلی هم بد نیست.


به بهانه امتحانات، بهتر، منظم‌تر و دقیق‌تر درس می‌خوانید و نتیجه تلاش‌تان را در کارنامه و نمراتتان می‌بینید. برای موفقیت در آزمون‌های تشریحی علاوه‌بر معلومات درسی، نحوه بیان مطلب، قدرت انتقال آموخته‌ها، نظم و ترتیب در بیان اطلاعات و توان ارتباط دادن مباحث مختلف نیز دخیل است. در امتحانات تشریحی با انواع سوالات مواجه می‌شوید که شیوه پاسخگویی به آن‌ها متفاوت است:


.پرسش‌های صحیح و غلط: در این پرسش‌ها باید گزینه صحیح یا غلط را انتخاب کنید. این پرسش‌ها از جملات متن کتاب یا مفاهیم آن طرح می‌شوند. برای پاسخ دادن به این سوال‌ها، علاوه بر تسلط کامل بر متن کتاب و درک مفاهیم باید بتوانید بین مطالب مختلف ارتباط برقرارکنید، چون در اکثر این سوال‌ها، مباحث مختلف با هم ترکیب شده‌اند.


نکته دیگر دقت در انتخاب گزینه است. گاهی گزینه‌ای صحیح است و شما آن را انتخاب می‌کنید. در صورتیکه گزینه بعدی صحیح‌تر و کامل‌تر است.

.پرسش‌های جاخالی‌دار: در این پرسش‌ها قسمتی از یک جمله متن کتاب مورد سوال است. برای پاسخ به این سوال‌ها باید متن کتاب را به دقت خوانده و به نکات ریز آن توجه کنید.


.سوال‌های مقایسه‌ای: در این سوال‌ها، خصوصیات دو مورد با هم مقایسه می‌شود. برای پاسخ به این سوال‌ها باید شباهت‌ها و تفاوت‌های دو مورد را تشخیص دهید، به دقت بررسی و ذکر کنید.


.سوال‌های ذکر کنید، نام ببرید و مثال بزنید: در پاسخ به این سوال‌ها نیازی به بیان دلیل و توصیف مطلب ندارید و فقط موارد خواسته شده را باید کوتاه ذکر کنید.


.سوال‌های توصیفی، تعریفی و استدلالی: در پاسخ به این سوال‌ها، دقیقا باید بدانید که صورت سوال از شما چه می‌خواهد و چه مواردی را باید توضیح دهید. در بیان توصیف یا استدلال؛ نکات کلیدی و مهم را باید بیان کنید و از توضیح بیش از حد خودداری کنید.
در ایام امتحانات چه باید کرد؟


.هر چه مطالعه شما از ابتدای سال قوی‌تر باشد، نتیجه بهتری در امتحانات کسب خواهید کرد. اگر مطالعه مطالب را تا شب امتحان به تعویق بیندازید، به نتیجه دلخواهتان نخواهید رسید و یادگیری ناقص و ترس از ناتمام ماندن مطالعه مطالب، فقط باعث ایجاد استرس و اضطراب در شما می‌شود. پس تا دیر نشده به سراغ نقاط ضعف‌تان بروید و مطالعه خود را کامل کنید.


.اگر در برنامه امتحانی برای برخی دروس فرصت کم‌تری در اختیار دارید قبل از شروع اولین امتحان مطالعه این دروس را آغاز کنید.


.آشنایی با نمونه سوالات امتحانی سال‌های گذشته، بهترین منبع در کنار مطالعه کتاب درسی است. با بررسی سوالات سال‌های گذشته به سبک سوال‌های طرح شده از هر مبحث دقت کنید. در آزمون‌هایی که به صورت کشوری برگزار می‌شوند، نوع سوالات با سال‌های گذشته مشابه است.


.در منزل با محدودیت زمانی به سوال‌های سال‌های گذشته پاسخ دهید و خود را در شرایط امتحان قرار دهید. این کار در کاهش اضطراب شما موثر است.


. در ایام امتحانات جزوه دبیرتان را به دقت بررسی کنید و تاکید‌ها و تذکرات دبیرتان را به یاد آورید. مثال‌های و سوال‌های طرح شده در کلاس و تکالیف منزل، می‌تواند سوال امتحان هم باشد.


.کتاب درسی بهترین منبع برای مطالعه در این ایام است. به مثال‌ها، تمرین‌ها و مسائل متن کتاب توجه کنید.


سر جلسه آزمون چه باید کرد؟


.دقایقی قبل از شروع امتحان، از تبادل اطلاعات با دوستان خودداری کنید. این کار باعث آشفتگی ذهن‌تان می‌شود.


.به اطراف خود و این‌که دانش‌آموزان به سرعت مشغول پاسخگویی به سوالات هستند، توجهی نکنید.


. به دستورالعمل نوشته شده روی برگه دقت کنید و بارم‌بندی سوالات، زمان پاسخگویی و این‌که سوال اختیاری وجود دارد یا نه را در نظر بگیرید.


.پایانی زمان آزمون را برای مرور پاسخ‌ها در نظر بگیرید.


. در پاسخگویی به سوالات، ابتدا سوال‌های ساده‌تر را پاسخ دهید تا آرامش خود را به دست‌آورید.


. زمان خود را برای سوالی که پاسخش را نمی‌دانید، هدر ندهید.


.در حل مساله، محاسبات خود را روی کاغذ بیاورید و از حل ذهنی محاسبات پرهیز کنید. با این کار میزان اشتباه شما به حداقل می‌رسد و در ضمن، در صورت نرسیدن به جواب نهایی، بخشی از نمره را کسب می‌کنید.


· با به‌کارگیری نکات ذکر شده و حفظ آرامش، نتایج درخشانی در امتحانات کسب خواهید کرد.نظرات (۰)

برای نظر دادن اولین نفر باشید

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">