seyedrezabazyar>

مشاورین کرمان

++این مطلب توسط احسان افشارمنش تهیه و نشر گردیده است++
مشترک روزنامه مشاورین شوید
پس از تکمیل فرآیند ثبت نام، ایمیل دریافتی را تایید نمایید.
یادداشت سردبیر

زکات علم، نشر آن است!

دوستان و همراهان وبسایت مشاورین :

کلام آغازین را از مدیریت محترم وبلاگ بیان وام می گیرم; هر وبلاگ می تواند پایگاهی برای نشر علم و دانش باشد. بهره برداری علمی از وبلاگ ها نقش بسزایی در تولید محتوای مفید فارسی در اینترنت خواهد داشت. انتشار جزوات و متون درسی، یافته های تحقیقی و مقالات علمی از جمله کاربردهای علمی قابل تصور برای ,بلاگ ها است.همچنین وبلاگ نویسی یکی از موثرترین شیوه های نوین اطلاع رسانی است و در جهان کم نیستند وبلاگ هایی که با رسانه های رسمی خبری رقابت می کنند. فراموش نکنیم که زکات علم نشر آن است و برای سهیم کردن دیگران در آنچه کسب کرده ایم لحظه‌ای نباید درنگ کنیم.

طرح تحول بنیادین که سال های تحصیلی  کنونی آغازی عملی بر تئوری مطرح شدۀ آن به شمار می‌آید ما را برآن داشت تا همسو با این تحول عظیم در عرصۀ تعلیم و تربیت دانش‌آموزان این مرز و بوم گام برداریم و نشریه‌ای داخلی تهیه و انتشار دهیم و از این طریق هم‌قدم با دیگر همکاران در این راه دشوار حرکتی رو به جلو داشته باشیم. نظام آموزشی جدید که از آن با نام «شش،سه،سه» یاد می‌شود تنها یک نام و تقسیم بندی صرف نیست و از همین ابتدای امر با بحرانی که برای تامین مدرس مقطع ابتدایی و اختلالی که در ساعات تدریس همکاران مقطع راهنمایی ایجاد کرده خود حاکی از نیازمندی ما به برنامه‌ریزی‌های بیشتر در این زمینه می‌باشد.

سال تحصیلی 92-91 برگی مهم در کتاب تاریخ آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌گردد و آغازی بر این تحول  .نظام آموزشی جدید ظرفیت‌های بالقوۀ زیادی برای پیشرفت و اعتلای سطح کیفی آموزش در ایران را دارا است و این موضوع را می‌توان از مشاهدۀ پیشرفت کشورهای دیگری که مدل آموزشی مشابه ما را تجربه می‌کنند برداشت کرد. پیشتر طرح های جزئی و کلی دیگری را در این زمینه امتحان کرده‌ایم. برای نمونه نظام ترمی واحدی را همگی به خاطر داریم که پس از مدتی بدلیل مشکلات عدیده‌ای که ایجاد کرد به راحتی کنار گذارده شد. در پایان باید خاطرنشان کنم که اگر تمایل داشته باشیم سند تحول بنیادین سند افتخار آموزش و پرورش باشد نیاز به همکاری جمعی در این زمینه خواهد بود و برهیچ‌کس پوشیده نیست که در صورت عدم همکاری جمعی، با نواقص نظام قدیم که طرح جدید از لحاظ تقسیم‌بندی پایه‌ها به آن شباهت دارد برخورد خواهیم کرد. 

                                                                                       

احسان افشارمنش
آخرین نظرات

پرسش و پاسخ های هدایت تحصیلی

دوشنبه, ۳۰ فروردين ۱۳۹۵، ۰۸:۴۷ ق.ظ

1. آیا می‌توانم از رشته انسانی به فنی یا کار و دانش تغییر رشته دهم؟

دانش‌آموز تا پایان سال دوم می‌تواند تغییر رشته بدهد براساس ماده 112 آیین نامه امتحانات، دانش‌آموز، حداکثر تا 10 روز مانده به شروع امتحانات پایانی سال دوم مهلت دارد درخواست تغییر رشته بدهد.


2. اگر دانش‌آموزی در چند درس در نوبت اول غیبت موجه داشته باشد تکلیف نمره او چیست؟

طبق ماده 84 آیین نامه آموزشی دوره سه ساله متوسطه روزانه (شیوه سالی ـ واحدی) اگر دانش‌آموزی در امتحانات پایانی نوبت اول در یک یا چند درس غیبت موجه داشته باشد نمرات امتحانی پایانی نوبت دوم وی به جای نمرات پایانی نوبت اول درس‌های مربوطه منظور می‌شود.


3. در دوره سه ساله متوسطه روزانه چه کسی فارغ‌التحصیل شناخته می‌شود؟

ـ دانش‌آموزی فارغ‌التحصیل شناخته می‌شود که:

الف) در کلیه‌ی واحدهای درسی دوره متوسطه در رشته مربوطه (حداقل 96 واحد درسی) قبول شده باشد.

ب) معدل کل وی حداقل 10 باشد.

4. دانش‌آموز سال دوم نظری هستم می‌خواستم رشته‌ام را تغییر دهیم شرایط تغییر رشته را لطفاً بنویسید؟

دانش‌آموزی که متقاضی تغییر رشته به سایر رشته‌های شاخه نظری است باید در خرداد یا شهریور ماه در امتحان تغییر رشته درس‌های تخصصی پایه دوم رشته جدید (صرفاً درس‌هایی که پیش نیاز درس‌های پایه سوم رشته جدید هستند) شرکت کند و چنان‌چه از کلیه‌ی درس‌های مذکور نمره قبولی کسب کند با تغییر رشته وی موافقت می‌شود.


5. فارغ‌التحصیل پیش‌دانشگاهی رشته ریاضی هستم می‌توانم در کنکور رشته تجربی شرکت کنم؟

فارغ‌التحصیلان همه رشته‌های پیش‌دانشگاهی می‌توانند بدون در نظر گرفتن نوع رشته پیش‌دانشگاهی در هر یک از گروه‌های آموزشی که تمایل دارند در کنکور شرکت کنند.


6. آیا بعد از اخذ دیپلم می‌توان رشته پیش‌دانشگاهی را تغییر داد؟

بله، برای تغییر رشته پیش‌دانشگاهی باید در امتحانات شهریور ماه دروس اختصاصی رشته مورد نظر شرکت نمود و در صورت قبولی در دوره‌ی پیش‌دانشگاهی رشته جدید ادامه تحصیل داد.


7. دروس عمومی و اختصاصی به چه نسبت باید مطالعه شود؟

همان‌طور که توصیه می‌شود 70% اختصاصی و 30% عمومی


8. برای غلبه بر حواس‌پرتی چه راهکاری وجود دارد؟

از 6 تکنیک می‌توان استفاده کرد:

1. تکنیک سؤال از خود

2. تکنیک نتیجه‌گیری

3. تکنیک تجسم

4. تکنیک خلاصه‌نویسی

5. تکنیک علامت‌گذاری

6. تکنیک ارتباط


9. فرآیند مطالعه درس به چه نحو است؟

تقسیم روند مطالعاتی---> یک دور مطالعه سطحی کتاب ---> تداعی تصویر کلی از اطلاعات خوانده شده در هر فصل---> شهودی کردن مطالب ---> طرح سؤالات پاسخ


10. در هنگام مطالعه زود احساس خستگی می‌کنم. چه راه‌کاری لازم است؟

1. ایجاد عشق و علاقه نسبت به درس مورد نظر

2. چشم‌های خود را به نقطه نامعلومی بدوزید (چند دقیقه)

3. روش‌های مطالعه خود را تغییر دهید.

4. پس از یک یا دو ساعت مطالعه استراحت داشته باشید.

5. در صورت نیاز مکان مطالعه خود را تغییر دهید.


11. برای درس عربی چه کار کنم؟

کتاب‌ها را از پایه مطالعه کنید. در این مورد کتاب‌های کمک آموزشی مؤثر و مفید است. البته فراگیری معانی لغات و ریشه کلمات، تجزیه و ترکیب جملات و تمرینات کتاب نیز مفید خواهد بود. در درس عربی هر چقدر تست کار کنید، کم کار کرده‌اید.


12. امکان دارد جواب سؤالی از آزمون‌ها غلط باشد؟

امکان اشتباه وجود دارد، حتی در سؤالات کنکور نیز نمونه‌هایی از اشتباهات در تست‌ها وجود دارد.


13. آیا می‌توان از مبحثی که بلد نیستیم بگذریم؟

خیر، چون ممکن است از آن مباحث که کنار گذاشته‌اید سؤالات ساده‌ای طرح شود و با یک مرور می‌توان سؤالات را در ذهن قالب‌بندی کرد.


14. درس‌هایی که به آن‌ها علاقه‌مند نیستیم چه کنیم؟

هرگز مطالعه‌ی این دروس را کنار نگذارید زیرا این کار فقط استرس شما را زیاد می‌کند برای این که این درس‌ها را راحت‌تر بخوانید، این دروس را بعد از دروسی بخوانید که برایتان جالب‌تر است.


15. آیا رقابت با دوستان مفید است؟

رقابت با دوستان خود، اگر هر دو در یک وضعیت درسی و علمی باشد رقابت سالمی را برقرار می‌کند ولی بهترین نوع رقابت، رقابت با خود است.


16. ساعت خوابم زیاد است و صبح‌ها دیر از خواب بیدار می‌شوم؟

هر عادتی را به مرور می‌توان تعدیل کرد. هر روز صبح چند دقیقه زودتر بیدار شوید و کم‌کم آن را زیاد کنید به این ترتیب ساعت خواب شما کم می‌شود.


17. می‌خواهم عمومی‌ها را خرداد ماه بخوانم. آیا کار درستی است؟

خیر این کار به نتیجه کنکور شما لطمه می‌زند، باید آن‌ها را در طی سال بخوانید که خرداد ماه، آن‌ها را دوره کنید.


18. چگونه بر اضطرابم غلبه کنم؟

دوره کردن مطالب باعث کاهش اضطراب می‌شود و بعد از هر دوره می‌توانید ملاحظه کنید که وضعیتتان بهتر شده و اعتماد به نفستان افزایش پیدا خواهد کرد. البته اضطراب در حدّ کم، خیلی هم خوب است.


19. آیا پر کردن دفتر برنامه‌ریزی باعث تلف شدن وقت می‌شود؟

برنامه‌ریزی تلف کردن وقت نیست بلکه سرمایه‌گذاری در وقت است تکمیل جداول تصمیم‌گیری کوتاه مدت روزانه از تلف شدن وقت جلوگیری می‌کند. این یک توهّم است، شما یک مدّت این کار را انجام دهید متوجّه اشتباهتان می‌شوید.

  • احسان افشارمنش

تغییر رشته

هدایت تحصیلی

نظرات (۰)

برای نظر دادن اولین نفر باشید

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">